ABOUT YOU Awards: -20 % EXTRA na VŠE5

AYA20Aktivovat slevový kód
Pouze:00hod.00min.00sek.
Látkové roušky77
Zobrazit
Třídění
Barva
Značka
Cena
Materiál
Rich & Royal Šátek – mix barev: přední strana
-33%

Rich & Royal

159 Kč239 Kč
Dostupné velikosti: One Size
Mister Tee Stoffmaske 'Compton' – černá: přední strana
-32%

Mister Tee

209 Kč309 Kč
Dostupné velikosti: One Size
Nejvýhodnější cena za posledních 30 dní*: 219 Kč (-5%)
Maison Hēroïne Šátek 'Kiss' – bílá: přední strana
-22%
Prémium

Maison Hēroïne

169 Kč219 Kč
Dostupné velikosti: One Size
ABOUT YOU Šátek '3er Pack Lena' – černá: přední strana
-65%
3 ks v balení

ABOUT YOU

79 Kč229 Kč
Dostupné velikosti: One Size
PayPalMasterCardVISACash on DeliveryPayUPPLZásilkovna

Roušky pro všechny

Ochranné pomůcky, jejichž poptávka rozezněla v souvislosti s pandemií koronaviru celý svět, už dorazily i na ABOUT YOU. V České republice nebyly na začátku krize roušky k dostání, a tak si lidé poradili sami. Ochranné roušky je totiž celkem snadné vyrobit a my Ti přinášíme tipy, které se Ti při šití roušky budou hodit. Pokud se Ti ale nechce vysedávat u šicího stroje, nebo stát frontu v lékárně, můžeš si ochrannou roušku na ústa koupit jednoduše online u nás. Navíc Ti poradíme, jak se v rouškové problematice co nejlépe zorientovat: jak se obecně chránit před viry nebo jak o svou bavlněnou roušku správně pečovat. Dozvíš se i další tipy, jak si v nepříjemných časech její nošení zpříjemnit.

Bavlněné roušky na ABOUT YOU

Materiálů, vhodných na výrobu roušek, je celá řada. Jedním z těch, které se pro ni ale hodí nejvíce je kvalitní bavlna. Jedná se o přírodní materiál, který je měkký a poddajný, tedy pohodlný na nošení, a zároveň je pevný a pružný, takže něco vydrží a dobře se s ním při výrobě roušek pracuje. Bavlněná rouška je také příjemná na dotek a nevyvolává podráždění kůže. Hustota materiálu není tak vysoká, aby se přes roušku nedalo nadechnout a vydechnout. Hlavní výhodou je ale to, že bavlněné roušky snesou mnohonásobné vyvařování, které je po každém použití nutné k jejich sterilizaci, aby si zachovaly své ochranné vlastnosti. Jako bonus mají roušky z bavlny dlouhou životnost a nepředstavují ekologickou zátěž jako třeba roušky na jedno použití.

Funkce bavlněné roušky: Proč ji nosit?

Nošení bavlněné roušky se doporučuje zejména pro ochranu Tvého okolí. Zabraňuje totiž šíření nositelům viru, drobným kapénkám, které člověk rozšiřuje do vzduchu kýcháním, mluvením, ale i prostým dýcháním. Bariéra před ústy a nosem totiž snižuje rychlost a intenzitu, s jakou se kapénky do prostoru šíří a riziko přenosu viru na Tvé blízké tak rapidně klesá. Ochrana v podobě ochranné bavlněné roušky na ústa může zachytit téměř 80 % infekčních částic. Má tedy podobné vlastnosti jako rouška chirurgická, jejíž účinnost je jen o zlomek vyšší a dokáže jich zachytit až 85 %. Nošení roušek vyjadřuje také vzájemný respekt a starost o ostatní, zejména o ty nejslabší jedince nejnáchylnější k nákaze. Pokud roušky nosí venku všichni, chrání se tak navzájem a riziko, že se nákaza bude nekontrolovatelně šířit, se dá značně, až úplně, minimalizovat.

Před čím Tě rouška ochrání?

Používáním textilní roušky na ústa můžeš tedy efektivně pomoci omezit šíření viru SARS-CoV-2, který vyvolává onemocnění COVID-19, zejména, pokud už v Tobě dříme nákaza samotná. Ta může v těle zvolna vyčkávat bez příznaků až 14 dnů. Inkubační období bez zjevných projevů nemoci je paradoxně nejvíce infekční. A tady vstupuje na řadu právě důsledné používání čisté roušky. Nositelé roušek se sice nemohou spolehnout na 100% ochranu před virem, ale o nulovou ochranu se také nejedná. Při dodržování rozestupu alespoň 2 m od ostatních chrání rouška do značné míry i Tebe. Kromě toho může rouška podporovat vědomí doporučeného sociálního distancování ve společnosti a pomáhá s dodržováním pravidla nesahat si mimo domov na obličej, protože chtě nechtě, se zakrytým obličejem, jde provést běžné podrbání či poškrábání nosu o poznání hůř.

Rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Běžná rouška neslouží primárně jako ochrana nositele před nákazou, ale zabraňuje šíření viru směrem od nakaženého ven. Respirátor na rozdíl od roušky poskytuje vyšší dlouhodobou ochranu směrem z venku k jeho nositeli. Patří mezi běžné ochranné pomůcky při profesích, kdy je nutné chránit dýchací cesty a momentálně se bez něj neobejdou hlavně profese v tzv. první linii, tedy lidé bezprostředně zapojeni do boje s koronavirovou nákazou. Profesionální respirátory filtrují pro člověka nebezpečné pevné částice a jsou proto vybaveny nanofiltrací. Podle toho, proti jakým typům škodlivých částic umí chránit, jsou rozděleny do různých výkonnostních tříd tzv. FFP1, FFP2 a FFP3, z nichž pouze poslední typ představuje téměř 100% ochranu proti průniku všech pevných částic. To znamená, že zvládne ochránit také před nákazou novým koronavirem. Respirátor nejvyšší třídy potřebují ale hlavně ti nejvíce ohrožení zdravotníci. Pro potřeby veřejnosti jsou dostačující ochrannou pomůckou právě roušky z kvalitního materiálu.

Ochrana před viry

Existuje systém drobných opatření, která jsou minimálně stejně důležitá jako používání roušek. Kromě toho, že se hodí vědět, jak roušku správně zavázat a nosit, je dobré mít na paměti i další hygienické ochranné úkony. Mezi nejdůležitější patří mytí či dezinfekce rukou a sociální distancování od větších skupin lidí.

Jak správně používat roušku?

Před nasazením roušky si umyj ruce mýdlem a teplou vodou (popřípadě můžeš použít dezinfekci na ruce na bázi alkoholu). Potom si roušku nasaď tak, aby zakrývala nos i ústa a ujisti se, že nikde neodstává a netvoří se tak žádné mezery, kterými by mohly kapénky uprchnout. Při nošení roušky se jí snaž nedotýkat, aby se Ti na ruce nedostaly nachytané bakterie a viry. Pokud to nevydržíš a náhodou na ni sáhneš, vyčisti si co nejdříve ruce dezinfekcí. Při sundávání roušky se pak dotýkej pouze částí, za které je připevněna k obličeji, tedy šňůrek, případně gumičky. Látkovou roušku po použití schovej do uzavřené nádoby či plastového sáčku a do příštího použití ji vyvař v hrnci, či vyper v automatické pračce. Nakonec si nezapomeň opět pečlivě umýt ruce. Pokud si lámeš hlavu, jestli máš sportovat s rouškou nebo bez, záleží na situaci. Na projížďku na kole v liduprázdném lese roušku nosit nemusíš. Pokud si jdeš ale bez roušky zaběhat, pohlídej si dostatečný rozestup od ostatních sportovců nebo kolemjdoucích. Sportovní centra mohou mít svá vlastní pravidla ohledně používání roušek, hygienických předpisů nebo žádaných rozestupů. Informuj se o nich tedy raději ještě před plánovanou návštěvou.

Péče o roušku

Jak se správně starat o roušku? Sundat ji po příchodu z venku, a pak ji opět další den nasadit, bohužel, nestačí. Aby zůstala rouška v dobrém stavu a zachovala si své ochranné funkce, je nutné o ni hezky pečovat. Rouška by se měla pravidelně prát v automatické pračce. Jak tedy roušku prát? Odpovědí je minimálně 60 °C alespoň po dobu 30 min. Ideální je ale zvýšit teplotu až na 90 °C, nebo přímo zvolit program s vysokou teplotou pro praní bavlny. Jednou z možností sterilizace je také žehlení, které by mělo následovat, když rouška uschne. Roušku žehli na nejvyšší stupeň, nejlépe párou, alespoň pod dobu 5 minut. Potom je rouška jako nová a připravená na další použití. Roušku můžeš místo praní také vyvařit, a to v hrnci s pokličkou. Na likvidaci choroboplodných zárodků stačí 5 minut varu. Pak hrnec odstav z plotny a nech v něm roušku ponořenou ve vodě až do jejího vychladnutí. Díky tomu prodloužíš působení vysoké teploty a zabráníš i riziku opaření. Roušku pak vyždímej, usuš, vyžehli a máš hotovo. Bavlněnou roušku můžeš nosit zhruba 2–3 hodiny, a pak je nutné ji opět vyměnit za novou. Zhruba po takové době přestává totiž působit jako ochrana. Po novém kousku je také nutné sáhnout v případě, že rouška venku navlhne, protože vlhkost také narušuje její ochranné vlastnosti. Péči o roušku tedy nepodceňuj.

Tipy na domácí výrobu roušky

Na internetu koluje spoustu video návodů, jak si roušku ušít doma. Bez ohledu na zvolený postup, je ale vhodné dodržet několik kritérií, které by rouška měla splňovat, aby představovala vhodný ochranný prostředek. Jedná se například o výběr vhodného materiálu nebo správnou velikost roušky, aby Ti sedla tak, jak má. Z běžně dostupných materiálů se k šití roušek nejvíce hodí bavlněná utěrka, která má vysokou hustotu vlákna. Těsně za ní se nachází i směs bavlny a umělého vlákna. Dále pak můžeš na šití roušky využít třeba antibakteriální povlak na polštář, lněné plátno, běžný povlak na polštář, hedvábí či asi nejdostupnější materiál, který má každý doma, bavlněné tričko.

A jak samotnou roušku ušít? Stačit Ti k tomu bude zvolená látka, žehlička a šicí stroj. Z textilu vystřihneš část ve tvaru čtverce o velikosti alespoň 20 x 20 cm, nebo víc podle velikosti obličeje. Vrchní a spodní okraj roušky je potřeba zahnout a přežehlit, aby držely při následném sešívání. Potom okraje znovu zahneš a prošiješ je na šicím stroji, aby se netřepily. Nakonec roušku poskládáš, aby se vytvořily pravidelné sklady á la harmonika. Ty přežehlíš a na levý i pravý okraj roušky našiješ šňůrku. Dva proužky látky, které poslouží jako šňůrky, si připrav předem. Vystřihni z látky proužky o rozměrech 1 x 3,5 cm. Hotovou roušku vlož z obou stran mezi tyto proužky a obě strany pak sešij. Vše je hotovo a Ty můžeš konečně vyrazit ven! Chybí Ti doma šicí stroj? Pokud si chceš stále roušku vyrobit svépomocí, zkus si ji vyrobit třeba ze šátku ve tvaru čtverce. Šátek přelož napůl, horní část pak přelož do poloviny a dolní část také do poloviny směrem k horní části. Nakonec šátek přelož ještě jednou napůl. Na každou stranu navlékni gumičky několik cm od okraje a volný konec od gumičky přelož směrem k druhému konci. Druhý konec přelož stejným způsobem a zasuň ho pod první. Roušku nasaď na obličej a nezapomeň vytáhnout část roušky nahoru přes nos a spodní část upevnit až pod bradu. Na to, že budeš mít všechno hotovo za pár minut, se jedná o docela propracovaně působící roušku. Povedla se?

Co pokrývá cena roušek?

Když je poptávka a nabídka chybí, nebo je nedostatečná, dokáže to s trhem udělat divy. Cena zboží letí nahoru a kdejaký podnikatel chytá šanci za pačesy. V době nedostatku bylo možné vidět v internetových obchodech roušky a respirátory za několikanásobky běžných prodejních cen a novinové titulky nejednou mluvily o hyenismu. Na ABOUT YOU se ale přesně takovému přístupu chceme vyhnout. Už tak těžká situace by neměla být zneužívána, a tak cena roušky u nás pokrývá pouze výrobní náklady. Do výroby jsme zapojili vlastní výrobní kapacity a oslovili jsme i řadu svých partnerů s prosbou, aby společně s námi tímto způsobem v těžkých časech pomáhali. Jsme rádi, že i díky jejich ochotě, Ti nyní můžeme nabídnout skvělý výběr kvalitních bavlněných roušek, které si můžeš objednat online a za pár dnů je mít doma u dveří. ABOUT YOU z jejich prodeje neplyne žádný zisk.

Rouška jako módní doplněk

Čím delší je období, kdy je nutné nosit zakrytá ústa rouškou, tím větší je snaha si její nošení alespoň trochu zpříjemnit. Snahu vzhled roušek co nejvíce vylepšit, sladit je s oblečením a okořenit jejich design můžeš pozorovat nejen u influencerů na Instagramu, ale příkladem v tom jdou hlavně země, kde je zcela běžné nošení roušek už roky. Například v asijských končinách byla rouška běžnou součástí života ještě před vypuknutím pandemie a tomu se přizpůsobil i tamní trh. V dnešní době se z roušek ale stává módní doplněk už i u nás v Evropě. Do jejich výroby a návrhů se tedy pustili i nejrůznější malíři, výtvarníci, ilustrátoři i módní návrháři. Zkrátka skoro každý, kdo má kreativního ducha a vizi. Z jejich práce oči přecházejí a radost se vrací tam, kde bylo zpočátku pouze nepopulární vládní nařízení. Na roušky se už nemusíš dívat jako na nutné zlo, ale můžeš je využít jako nový, zajímavý a neotřelý prvek svého outfitu. Na ABOUT YOU pro Tebe máme směs stylových, ale i nevtíravých jednoduchých roušek v jedné barvě. Stačí si jen vybrat, která se Ti zamlouvá a začít se kochat svým novým módním doplňkem v podobě roušky. Slaď její barvu s barvou trička nebo mikiny, zvol odstín, který podtrhne Tvé oči nebo na sebe upozorni výraznou rouškou se vzory. A třeba každý den jinou! Co budeš nosit ven je přece jen a jen na Tobě.

Bavlněné roušky na ABOUT YOU

ABOUT YOU Ti nabízí jednobarevné a jednoduché roušky, ale i kousky v neotřelých designech ve spolupráci s hvězdami, jako jsou Karolína Kurková nebo Lena Gercke. Využij výhod, které Ti nákup na ABOUT YOU nabízí, jako je bezplatné duručení zboží či možnost nákupu na dobírku, a objednej si svoji novou bavlněnou roušku online ještě dnes! Měj prosím přitom na paměti, že po otevření obalu nelze roušky z hygyenických důvodů vrátit a 100 denní lhůta pro vrácení zboží v tomto případě automaticky zaniká.

Oblíbené značky v této kategorii
Oblíbené barvy v této kategorii
Další zajímavá témata
Dámské kategorie
Dámské značky
ABOUT YOU X INTERNATIONAL
*Nejnižší celková cena za posledních 30 dní před snížením ceny.**Zdarma ze všech českých sítí. Při volání ze zahraničí mohou být účtovány poplatky.***Všechny ceny jsou včetně DPH.5) Tato akce je platná do 26.05.2022 (23:59). Více informací najdeš na: https://www.aboutyou.cz/podminky-akce
© 2022 ABOUT YOU SE & Co. KG