Mezisezónní výprodej5

Udržitelná móda pro ženy3,557

Udržitelná móda: Proč má udržitelné oblečení smysl pro naše životní prostředí a společnost

Znečišťování oceánů plasty a životního prostředí používáním pesticidů, nevhodné pracovní podmínky v textilních továrnách ve vzdálených oblastech světa. Existuje mnoho důvodů, proč má smysl upřednostnit udržitelnou módu a přispět tak alespoň malými krůčky k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Čísla hovoří jasně: například průměrný Američan spotřebuje 37 kilogramů oblečení ročně, z toho je jen velmi malá část recyklována. Většina vyhozeného oblečení tak končí v nejchudších zemích světa na nelegálních skládkách, které ohrožují zdraví místních obyvatel, a nebo je toto oblečení dokonce vyhazováno přímo do oceánu. Důvodem toho všeho je zejména stále stoupající poptávka po oblečení, které je zároveň za příznivé ceny, na úkor životního prostředí a lidí, kteří toto oblečení vyrábí. Ti totiž z ceny, kterou platíme za naše oblečení, dostávají zaplaceno pouhý zlomek, který často nestačí k obživě vlastní rodiny. Z tohoto důvodu si sustainable fashion klade za cíl vyrábět oblečení s ohledem na životní prostředí a dohlížet na zajištění důstojných pracovních podmínek. Jak ale rozpoznat udržitelnou módu? V následujících odstavcích TI prozradíme, podle jakých kritérií ABOUT YOU označuje produkty štítkem “udržitelnost” a na které udržitelné značky se na našem e-shopu můžeš těšit.

Co znamená pojem udržitelnost pro ABOUT YOU?

Pojem udržitelnost pro nás zahrnuje několik důležitých aspektů: vědomé používání materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a živočichům, jejich následné šetrné zpracování a spravedlivé pracovní podmínky. Produkty na ABOUT YOU jsou označeny štítkem “udržitelnost“, pokud splňují alespoň jedno z následujících kritérií. Podrobné informace nalezneš zde.

Naše kritéria se dělí na:

 • Osvědčení a certifikace produktů
 • Členství výrobců v organizacích, které podporují ochranu životního prostředí a dohlíží na dodržování spravedlivých pracovních podmínek
 • Materiály pro výrobu textilií, které jsou udržitelnější než konvenční materiály

Certifikace udržitelnosti

V textilním průmyslu existuje v současně době již celá řada certifikací. Spolu s našimi partnery pracujeme na tom, abychom mohli nabídnout jejich smysluplné a aktuální zastoupení i na našem e-shopu. Na ABOUT YOU najdeš aktuálně následující certifikace:

 • MADE IN GREEN by OEKO-TEX
 • Organic Content Standard 100
 • Organic Content Standard Blended
 • Fairtrade Certified Cotton
 • Responsible Down Standard
 • Responsible Wool Standard
 • BLUESIGN® PRODUCT

Členství v organizacích

Kromě certifikací existuje také spousta iniciativ, nadací a zájmových sdružení. Značky pak mohou zažádat o členství v těchto organizacích a podporovat tak jejich cíle. Na ABOUT YOU jsou produkty označovány příslušnými symboly, pokud je podporována některá z následujících organizací:

 • Cotton Made in Africa-Initiative
 • Fair Wear Foundation
 • Better Cotton Initiative
 • Leather Working Group

Udržitelné mateirály pro výrobu textílií

Kromě certifikací produktů a členství v různých organizacích, existují také udržitelné materiály pro výrobu textilií, které jsou udržitelnější než konvenční, tedy tradičně používané materiály. Na ABOUT YOU k nim patří:

Biobavlna

Pěstovaní organické (bio)bavlny je udržitelnější než u jejího neorganického protějšku. V rámci ekologického zemědělství není povoleno používat pesticidy, chemická hnojiva ani geneticky modifikované rostliny. Cílem je udržet biologickou rozmanitost zemědělských systémů, zlepšit úrodnost a biodiverzitu půdy a tím přispívat k ochraně životního prostředí. Na ABOUT YOU najdeš produkty, které minimálně z 50 % sestávají z biobavlny.

Na ABOUT YOU Tě čeká také velký výběr oblečení z biobavlny, mezi které patří například sortiment triček z biobavlny. Od sportovních přes jednoduché až po elegantní modely, zde je vše pro všechny, kteří kladou důraz na udržitelné materiály. Na chladnější dny se skvěle hodí mikiny z biobavlny. Zkombinuj je s modrými džínami a sportovními teniskami a můžeš vyrazit. Upřednostňuješ elegantnější módu? Proklikej se nabídkou svetrů z biobavlny, které zahřejí a zároveň v nich budeš vypadat naprosto stylově.

Len a další materiály

Tento materiál je získáván ze stonku lnu setého, jehož pěstování spotřebuje pouze ¼ vody a mnohem méně hnojiv a pesticidů než pěstování konvenční bavlny. Na ABOUT YOU označujeme jen ty produkty, které minimálně z 50 % sestávají ze lnu.

LENZING™ ECOVERO™ a TENCEL™ jsou například druhy vláken, které jsou získávány ze dřeva, popř. z v něm obsažené celulózy, a tím také kompletně biologicky rozložitelné. Na ABOUT YOU značíme jen produkty, které sestávají minimálně z 50 % z těchto materiálů.

V následujících odstavcích Ti vysvětlíme pojmy, které často objevují v souvislosti s udržitelnou módou.

Co znamená fair trade oblečení?

Obecně platí, že u fair trade oblečení je pečlivě sledován každý krok výrobního procesu, ke kterému patří například zajištění bezpečných pracovních podmínek nebo adekvátního finančního ohodnocení za odvedenou práci. K tomu se řadí například stanovení pracovní doby, včetně dovolené, zrušení zdraví ohrožujících pracovních procesů při výrobě textilií a zákaz dětské práce. Fair fashion oblečení, které je vyrobeno z bavlny, bývá mezi jinými označováno značkou Fairtrade Cotton. Takové oblečení může získat také např. certifikaci Fair Wear Foundation. Problematické u označení „fair“ je však to, že může být používáno všemi textilními výrobci, jelikož není nijak chráněno. Proto musíš při výběru oblečení pečlivě dbát na označení a certifikáty, které zaručují etickou výrobu oblečení a nepoužívají tak označení „fair“ pouze k marketingovým účelům. Pokud si při výběru Tvého nového kousku však dáváš pozor na již zmíněné certifikáty, můžeš své oblečení nosit bez jakýchkoli výčitek svědomí.

Co si představit pod označením „bio oblečení“?

Bio nejsou pouze potraviny, toto označení může nést i móda. V tomto případě to znamená, že použité materiály pochází z kontrolovaného ekologického zemědělství. Stejně jako u ekologicky pěstovaných potravin stoupá v posledních letech i poptávka po bio oblečení. Textilie jsou vyrobené z ekologicky bezpečných látek, což znamená bez použití pesticidů a jiných chemických látek nebezpečných jak pro zdraví zemědělců, tak výrazně přispívajících k ohrožování životního prostředí. Tyto látky se mohou například dostat do spodní vody nebo do přilehlých řek a jsou škodlivé pro mnoho vodních organismů, ryb a lidí, žijících v blízkosti těchto řek. Koupí ekologického oblečení podporuješ tedy pouze textilní průmysl, který neohrožuje životní prostředí chemikáliemi a chrání organismy, které se v tomto prostředí vyskytují.

Co znamená pojem slow fashion?

Pojem slow fashion se často používá jako synonymum k udržitelné módě a nese v sobě vědomé zacházení se zdroji a vědomé nastavení procesů, které jsou esenciální pro výrobu oblečení. Toto uvědomění se zrkadlí dále také ve výběru a nákupu oblečení. Slow fashion klade důraz na dlouhou životonost produktů a v popředí stojí spravedlivé zacházení s lidmi, zvířaty a životním prostředím. Pojem vznikl jako protipól fast fashion – módy, která je nabízena za velmi nízkou cenu na úkor pracovních podmínek lidí, kteří toto oblečení vyrábí, a životního prostředí.

Které značky jsou zástupci fair fashion?

Počet fair fashion značek se v posledních letech mnohonásobně zvýšil. Ještě před nedávnem bylo těžké najít módní kousky, které byly zároveň vyrobeny za etických pracovních podmínek. Značky jako ARMEDANGELS nebo Patagonia se snaží toto změnit a nabízí kousky, které Tě přesvědčí. Kolínská značka ARMEDANGELS se zavázala navrhovat oblečení, které lahodí i tomu nejnáročnějšímu módnímu oku a zároveň je vytvořeno za fér podmínek. Kromě biobavlny značka používá také recyklovaný plast a je proti týrání zvířat. Značka se pyšní certifikáty mnoha organizací, jako Fair Wear Foundation. Kromě toho je mnoho kousků certifikováno organizací pro ochranu zvířat PETA, které dokládají, že jsou dané oděvy také veganské. Od triček přes džíny až po doplňky, zde najdeš vše, co potřebuješ pro vtvoření stylového outfitu. Také značka Patagonia, která je známá především vysoce kvalitní sportovní módou a vybavením, klade důraz na použití udržitelných materiálů. Kousky jsou tak vyrobeny z certifikované biobavlny a recyklovaných materiálů, jako je polyester. Label Ragwear používá zhruba u třetiny svých produktů certifikacemi ověřenou biobavlnu. Mimo jiné využívají recyklovaného plastu nebo bambusové viskózy, zároveň se značka snaží omezit spotřebu vody při výrobě oblečení. Celá kolekce je navíc veganská, což dokládá certifikace organizace PETA.

Právě jmenované ale i další udržitelné značky najdeš všechny pod jednou střechou na ABOUT YOU, jelikož moc dobře víme, jak je důležité alespoň malými krůčky přispívat k ochranně životního prostředí. Objednej si své vysněné kousky z kategorie udržitelné módy a nechej si je bezplatně doručit přímo domů. Zboží máš možnost objednat také na dobírku a zaplatit tak až při převzetí od přepravce. Produkty, které nesplňují Tvé představy, můžeš navíc zdarma vrátit ve lhůtě 100 dnů.