Udržitelná móda: Proč má fair trade oblečení smysl

Znečišťování oceánů plasty a životního prostředí používáním pesticidů, nevhodné pracovní podmínky v textilních továrnách, které jsou situovány především v Asii. Existuje mnoho důvodů, proč má smysl upřednostnit udržitelnou módu a přispět tak alespoň malými krůčky k udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Čísla hovoří jasně: například průměrný Američan spotřebuje 37 kilogramů oblečení ročně, z toho je jen velmi malá část recyklována. Většina vyhozeného oblečení tak končí v nejchudších zemích světa na nelegálních skládkách, které ohrožují zdraví místních obyvatel, a nebo je dokonce vyhazováno přímo do oceánu. Důvodem toho všeho je zejména stále stoupající poptávka po oblečení, které je zároveň za příznivé ceny, na úkor životního prostředí a lidí kteří toto oblečení vyrábí. Ti totiž z ceny, kterou platíme za naše oblečení, dostávají zaplaceno pouhý zlomek, který často nestačí k obživě vlastní rodiny. Z tohoto důvodu si sustainable fashion klade za cíl vyrábět oblečení s ohledem na životní prostředí a dohlížet na zajištění důstojných pracovních podmínek. Jak ale rozpoznat udržitelnou módu? V následujících odstavcích TI prozradíme, za jakých podmínek je móda skutečně udržitelná a jaké udržitelné značky Tě čekají na ABOUT YOU.

Jak poznáš udržitelnou módu?

Aby bylo možné prokázat, že oděv byl skutečně vyroben udržitelným způsobem, existují různé instituce, které pečlivě kontrolují kvalitu textilií nebo pracovní podmínky, za kterých bylo oblečení vyrobeno. Aby sis mohla být jistá, že sis vybrala právě udržitelný kousek, v orientaci ti pomohou certifikáty, které jsou těmito organizacemi udíleny.

Jednou z nich je například Fair Wear Foundation, která si klade za cíl zlepšení pracovních podmínek převážné v zemích jako je Čína, Turecko nebo Indie. Jen ty nejlepší společností, které dbají na dodržování stanovených pracovních podmínek při textilní výrobě, obdrží tuto certifikaci.

Dalším velmi známou asociací je Öko-Tex, globální sdružení několika zkušebních ústavů a výzkumných středisek pro testování textilu. Pod záštitou Öko-Text jsou vystavovány různé certifikáty. Nejznámější z nich je Öko-Tex Standard 100. Ten slouží pro kontrolu přítomnosti škodlivých látek v oděvu nebo textilu. Pokud je test úspěšný, textilie je označena značkou Standard 100 Öko-Tex, a zaručuje tak zdravotní nezávadnost. Další certifikáty společnosti se zabývají například pracovními podmínkami na pracovištích a snaží se o jejich trvalé zlepšení.

Oficiálním označením zavedeným Evropskou unií za účelem ověření, zda byla určitá textilie vyrobena způsobem šetrným k životnímu prostředí, je EU ecolabel a je uznáváno všemi členskými státy. Přestože se toto označení používá také v oblasti udržitelné módy, je udělováno i v jiných kategoriích a můžeš tak na něj narazit třeba u čisticích prostředků nebo elektroniky.

Co znamená fair trade oblečení?

Obecně platí, že u fair trade oblečení je pečlivě sledován každý krok výrobního procesu, ke kterému patří například zajištění bezpečných pracovních podmínek nebo adekvátního finančního ohodnocení za odvedenou práci. K tomu se řadí například stanovení pracovní doby, včetně dovolené, zrušení zdraví ohrožujících pracovních procesů při výrobě textilií a zákaz dětské práce. Fair fashion oblečení, které je vyrobeno z bavlny, bývá mezi jinými označováno značkou Fairtrade Cotton. Takové oblečení může získat také certifikaci Fair Wear Foundation a GOTS certifikát. U posledního jmenovaného se můžeš spolehnout také na to, že je používána pouze biobavlna a dodržovány stanovené pracovní standardy. Problematické u označení „fair“ je však to, že může být používáno od všech textilních výrobců, jelikož není nijak chráněno. Proto musíš při výběru oblečení pečlivě dbát na označení a certifikáty, které zaručují etickou výrobu oblečení a nepoužívají tak označení „fair“ pouze k marketingovým účelům. Pokud si při výběru Tvého nového kousku však dáváš pozor na již zmíněné certifikáty, můžeš své oblečení nosit bez jakýchkoli výčitek svědomí.

Co si představit pod označením „bio oblečení“?

Bio nejsou pouze potraviny, toto označení může nést i móda. Stejně jako u ekologicky pěstovaných potravin stoupá v posledních letech i poptávka po bio oblečení. Textilie jsou vyrobené z ekologicky bezpečných látek, což znamená bez použití pesticidů a jiných chemických látek nebezpečných jak pro zdraví zemědělců, tak výrazně přispívajících k ohrožování životního prostředí. Tyto látky se mohou například dostat do spodní vody nebo do přilehlých řek a jsou škodlivé pro mnoho vodních organismů, ryb a lidí, žijících v blízkosti těchto řek. Koupí ekologického oblečení podporuješ tedy pouze textilní průmysl, který neohrožuje životní prostředí chemikáliemi a chrání organismy, které se v tomto prostředí vyskytují.

Co je biobavlna?

Na rozdíl od běžné bavlny se biobavlna pěstuje organicky, tj. nepoužívají se žádné pesticidy. Kromě toho je třeba se vyhnout monokulturám, což znamená, že na polích se v pravidelných intervalech vysazují i jiné druhy rostlin, aby se půda mohla zotavit. Na polích bývají zároveň pěstovány i jiné rostliny, které zamezují napadení rostlin bavlínku škůdci. K takovýmto účelům se často vysazují například slunečnice. Pro obdržení certifikace „biobavlna“, nesmí být zároveň rotsliny geneticky upravené a mohou být sklízeny pouze ručně. U mnoha velkých značek se můžeš stále častěji setkat s oblečením z biobavlny a jiných organicky pěstovaných materiálů. Pokud si kromě kvalitních materiálů dáváš záležet i na dodržování pracovních podmínek zemědělců, je nutné si dávat pozor. Označení „bio“ není zárukou toho, že oblečení bylo vyrobeno zároveň za „fér“ podmínek, jelikož při pěstování biobavlny jsou často dodržovány pouze minimální standardy bezpečnosti práce. Označení biobavlna tak zaručuje organický původ bavlny, ale nevypovídá o následných krocích při produkci.

Na ABOUT YOU najdeš velký výběr oblečení z biobavlny, mezi které patří například sortiment triček z biobavlny. Od sportovních přes jednoduché až po elegantní modely, zde je vše pro všechny, kteří kladou důraz na udržitelné materiály. Na chladnější dny se skvěle hodí mikiny z biobavlny. Zkombinuj s modrými džínami a sportovními teniskami a můžeš vyrazit. Upřednostňuješ elegantnější módu? Proklikej se nabídkou svetrů z biobavlny, které zahřejí a zároveň v nich budeš vypadat naprosto stylově.

Které značky jsou zástupci fair fashion?

Počet fair fashion značek se v posledních letech mnohonásobně zvýšil. Ještě před nedávnem bylo těžké najít módní kousky, které byly zároveň vyrobeny za etických pracovních podmínek. Značky jako ARMEDANGELS nebo Patagonia se snaží toto změnit a nabízí kousky, které přesvědčí. Kolínská značka ARMEDANGELS se zavázala navrhovat oblečení, které lahodí i tomu nejnáročnějšímu módnímu oku a zároveň je vytvořeno za fér podmínek. Kromě biobavlny značka používá také recyklovaný plast a je proti týrání zvířat. Značka se pyšní certifikáty mnoha organizací, jako jen GOTS nebo Fair Wear Foundation. Kromě toho je mnoho kousků certifikováno organizací pro ochranu zvířat PETA, které dokládají, že jsou dané oděvy také veganské. Od triček přes džíny až po doplňky, zde najdeš vše, co potřebuješ pro vtvoření stylového outfitu. Také značka Patagonia, která je známá především vysoce kvalitní sportovní módou a vybavením, klade důraz na použití udržitelných materiálů. Kousky jsou tak vyrobeny z certifikované biobavlny a recyklovaných materiálů, jako je polyester. Label Ragwear používá zhruba u třetiny svých produktů certifikacemi ověřenou biobavlnu. Mimo jiné využívají recyklovaného plastu nebo bambusové viskózy, zároveň se značka snaží omezit spotřebu vody při výrobě oblečení. Celá kolekce je navíc veganská, což dokládá certifikace organizace PETA.

Právě jmenované ale i další udržitelné značky najdeš všechny pod jednou střechou na ABOUT YOU, jelikož moc dobře víme, jak je důležité alespoň malými krůčky přispívat k ochranně životního prostředí. Objednej si své vysněné kousky z kategorie udržitelné módy a nechej si je bezplatně doručit přímo domů. Zboží máš možnost objednat také na dobírku a zaplatit tak až při převzetí od přepravce. Produkty, které nesplňují tvé představy, můžeš navíc zdarma vrátit ve lhůtě 100 dnů.