-25 % EXTRA na VEŠKERÉ PÁNSKÉ OBLEČENÍ5

Pouze:00hod.00min.00sek
Běžecké boty pro ženy369

Běžecké boty - s těmi správnými dosáhneš svých cílů

Žena si obouvá běžecké boty

Také zbožňuješ ten moment, kdy se oblékneš do sportovního oblečení a jdeš se ven proběhnout a kdy můžeš zapomenou všechny své starosti? Tak také určitě víš, jak těžké je vybrat si správné běžecké boty. Pro každý tvar chodidla a každý typ terénu existují sice vhodné modely, ale i tak není zcela jednoduché se ve výběru zorientovat. A právě proto jsme pro Tebe vytvořili tohoto průvodce, ve kterém najdeš spoustu užitečných informací k běžeckým botám.

Jak vybrat správné tlumení

Bežecké boty NIKE 'Legend React 2'

Pravděpodobně nejdůležitější funkcí běžeckých bot je dobré tlumení. Se správným tlumením ulevíš svým kloubům a nic Ti nebude stát v cestě za vrcholovými výkony. Důležitým faktorem pro stanovení míry tlumení je především povrch, na kterém běháš, ale například i rychlost nebo délka běhu. Na výběr máš tedy z běžeckých bot vhodných pro delší tratě nebo naopak hodící se spíše pro sprint. Záleží tedy na tom, čemu dáváš přednost. Obecně samozřejmě platí, že lehčí boty jsou vhodné pro rychlý běh, zatímco stabilní modely najdou uplatnění při vytrvalostních bězích.

Běhání na asfaltu a na zpevněných cestách

Bydlíš ve městě a běháš často na chodníku či silnici? Asfalt je sice nejtvrdším povrchem, to ale neznamená, že je pro běhání nevhodný. Naopak jejich výhoda je ta, že jsou tyto povrchy upravené a zatížení kloubů je rovnoměrné po celou dobu běhu. Naopak na nezpevněných lesních cestách Tě mohou čekat nástrahy, jako kořeny nebo další různé nerovnosti terénu, které mohou klouby naopak zatížit.

Běhání v lese a na neupraveném povrchu

Zbožňuješ běhání v lese a ten moment, kde se můžeš bez námahy oprostit od každodenního stresu? Lesní cesty mají měkký povrch, ale, jak bylo právě zmíněno, i své nástrahy. Kořeny, kameny a nerovnoměrný povrch způsobily již nejeden vyvrtnutý kotník. Z tohoto důvodu bys měla zvolit stabilní běžecké boty, které dodají tvému kotníku oporu.

Stabilní nebo flexibilní? – Výběr je na Tobě!

Výběr flexibilních či stabilních bot závisí i tak trošku od toho, jakou obuv upřednostňuješ.

Flexibilní běžecké boty

Běžecká obuv 'DOWNSHIFTER 9'

Máš pocit, že jsou stabilní běžecké boty pro Tebe moc pevné a upřednostňuješ trošku více volnosti? Sáhni po flexibilních běžeckých botách! Ty Ti sice dopřejí méně stability, zato ale o něco více volnosti. Obecně jsou flexibilní běžecké boty určené pro zkušenější běžce, kteří již znají svůj běžecký styl a své tělo, a vědí, jestli jsou flexibilní běžecké boty pro ně vhodné a jejich klouby jsou již na běh navyklé.

Stabilní běžecké boty

Pokud máš raději více stability a jistoty, jsou pro Tebe stabilní běžecké boty těmi pravými. Tyto boty na běhání dodávají stabilitu především v oblasti paty, a proto jsou perfektní pro začátečníky. Poskytnou stabilitu tvému chodidlu a ochrání tvé klouby.

Zvol správné běžecké boty podle typu došlapu

Rozhodující pro koupi správných běžeckých bot je také to, jakým způsobem při běhu došlapuješ. Podle toho existují různé typy běžecké obuvi – kterou zvolit, Ti nyní prozradíme.

Neutrální běžecké boty

Tento typ běžeckých je určen pro běžce, jejichž chodidlo při běhu dopadá na střed. Většinou těmto botám nechybí dobré tlumení, takže jsou vhodné především pro ty, kteří upřednostňují tvrdší a zpevněné povrchy. Nabídku neutrálních běžeckých bot najdeš samozřejmě i v sortimentu ABOUT YOU.

Běžecké boty - pronace

Bežecké boty ASICS 'GEL-NIMBUS 21'

Pokud se při běhu Tvé chodidlo vychyluje spíše směrem dovnitř (nohy do X), zvol běžecké boty s pronační podporou. Při běhu jsou totiž tvé klouby a vazy kvůli nadměrné pronaci nesprávně zatěžovány, a proto potřebují dodatečnou oporu. Různé modely a výrobci ti nabízí nejrůznější systémy, které poskytují oporu zatěžované straně chodidla. Pokud se pronační došlap týká i Tebe měla by ses navíc vyvarovat flexibilním běžeckým botám.

Běžecké boty barefoot

Kromě běžeckých bot s vysokým tlumením existují také modely bez tlumení, tzv. minimalistické běžecké boty nebo barefoot. Tyto běžecké boty poskytují jen velmi málo nebo žádnou podporu kloubům, díky chybějícímu tlumení jsou ale při běhu více zapojovány některé druhy svalů. Po tomto typu bot bys měla sáhnout ale pouze v tom případě, že máš neutrální došlap, jinak by sis mohla způsobit zdravotní problémy.

Nejrůznější otázky k běžeckým botám

Jak dlouho vydrží běžecké boty?

Jak dlouho běžecké boty vydrží, záleží od intenzity tréninku, popřípadě od toho, jestli jsi zvolila správné boty podle Tvého typu došlapu. Čím intenzivnější je trénink, tím rychleji se běžecké boty opotřebují, v průměru vydrží však mezi 600 a 1200 km. Abys prodloužila životnost Tvých běžeckých bot, doporučuje se jim nechat minimálně 48 hodin pro „odpočinek“. Pokud tedy ráda chodíš běhat každý den, potřebuješ minimálně dva páry běžeckých bot.

Co je pronace?

Pronace je typ došlapu, při kterém je chodidlo vychýleno směrem dovnitř.

Co je supinace?

Růžové běžecké boty NIKE

Supinace je typ došlapu, při kterém je chodidlo vychýleno směrem ven.

Co je pronační podpora?

Pronační podpora se nachází u běžeckých bot a napomáhá k stabilizaci chodidla, které se při běhu vychyluje směrem dovnitř.

Co jsou neutrální běžecké boty?

Neutrální běžecké boty disponují vysokým tlumením a jsou vhodné pro běžce s neutrálním typem došlapu, při kterém chodidlo nepotřebuje dodatečnou oporu.

Objev správné běžecké boty na ABOUT YOU

Abys mohla zvolit boty na běhání správně, je tedy potřeba něco málo o sobě a svém stylu běhání vědět. S potřebnými informacemi ale není až tak těžké najít ty správné běžecké boty přímo Tobě na míru.

Na ABOUT YOU na Tebe čeká široký výběr různých modelů běžeckých bot, mezi kterými si zajisté najdeš i svůj vysněný kousek. Ten si pak u nás můžeš samozřejmě objednat i na dobírku. To znamená, že za vybrané běžecké boty zaplatíš až při předání zboží dopravcem. V pohodlí domova si pak můžeš boty vyzkoušet a rozhodnou se pro pár, který nejvíce splňuje Tvé požadavky. Pokud Ti běžecké boty nesednou, můžeš je samozřejmě bezplatně vrátit ve lhůtě 100 dní. Chceš ušetřit? Mrkni se na náš výběr běžeckých bot ve výprodeji.

Samozřejmě nechybí v naší nabídce ani pánské běžecké boty. Klikni jednoduše na následující odkaz, a přejdi do pánské sekce: Pánské běžecké boty.